Jak działa suszarnia do zboża?
Jak działa suszarnia do zboża?
Suszarnia do zboża pozwala na przygotowanie nasion zbóż do ich dalszej eksploatacji. Jest najkorzystniejszym i najlepszym sposobem pozwalającym na szybkie osuszenie zbóż i ich bezpieczne przechowywanie. Stosuje się je w wielu gospodarstwach rolnych, w których stawia się na ochronę nasion przed szkodliwymi oddziaływaniami, w tym przede wszystkim przed pleśnieniem. W naszym krótkim wprowadzeniu przedstawiamy najważniejsze zasady wykorzystania suszarni do zboża oraz podpowiadamy jakich korzyści z jej stosowania można się spodziewać.
Suszarnie do zboża – przeznaczenie i zastosowanie
Wśród dostępnych suszarni rolniczych wyróżniamy dwa główne rodzaje: urządzenia mobilne oraz wieżowe. Pierwsze są mniejszych rozmiarów oraz łatwe w transporcie. Drugie mają większe rozmiary i są możliwe do zintegrowania z innymi systemami z zakresu przechowywania. Każda suszarnia do zboża składa się z tych samych dwóch elementów głównych: głowicy oraz cylindra osuszającego. W cylindrze umieszczone zostają przeznaczone do wysuszenia zboża, a zadaniem głowicy będzie wytworzenie ciepła na poziomie pozwalającym na sprawnie osuszenie zbóż.
Suszarnie do zboża mogą być w różnym stopniu zautomatyzowane, a tym samym wymagać odmiennego sposobu sterowania. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalny panel elektryczny, rozwiązania z zakresu automatyki oraz możliwość sterowania zdalnego. Pozwala to na regulowanie przebiegu pracy urządzenia z odległości oraz na jego programowanie zgodnie z aktualnymi potrzebami.
Przebieg proces suszenia ziaren
Po umieszczeniu wewnątrz suszarni, ziarna zostaną pozbawione zalegającej na nich wilgoci. Odbywa się to dzięki ich kontrolowanemu podgrzewaniu, doprowadzającemu do wyparowania cząsteczek wody ukrytych w najtrudniej dostępnych porach i rowkach. Oprócz podstawowego i najważniejszego procesu suszenia, urządzenia są też odpowiedzialne za chłodzenie umieszczonych w ich wnętrzu nasion oraz pomagają w ich rozładowaniu. We wnętrzu suszarni umieszcza się zazwyczaj ziarna pszenicy, kukurydzy, ryżu, jęczmienia, rzepaku, soi i wielu innych roślin uprawnych.
Suszarnie mobilne a suszarnie stacjonarne
W zależności, czy dane urządzenie jest mobilne, czy stacjonarne, przebieg procesu suszenia będzie wyglądał nieco inaczej. W suszarniach mobilnych cały proces realizowany jest w sposób cykliczny – po załadowaniu jednej partii ziaren, są one suszone, a następnie chłodzone i rozładowywane. W urządzenia wieżowych proces jest realizowany w sposób ciągły. Ziarna są transportowane cały czas, a suszenie, chłodzenie i rozładunek są realizowane na bieżąco.
Zalety wyboru suszarni do ziaren
Suszarnie to jedne a najważniejszych ogniw w całym łańcuchu przygotowania ziaren do spożycia. Dzięki nim ziarna zostają oczyszczone, zachowując przy tym wszystkie cenne enzymy i składniki odżywce. Zarazem okres żywotności ziarna zostaje przedłużony. Lepiej będzie znosić procesy starzenia oraz wykaże się większą odpornością na wpływ toksyn i fermentacji. Tym samym ograniczone zostaje ryzyko związane ze słabszymi zbiorami oraz zniszczeniem ziaren na skutek oddziaływania warunków pogodowych.