Jak odpowiednio suszyć zboże?
Jak odpowiednio suszyć zboże?
Postępujące zmiany klimatyczne nie pozostają bez wpływu na pogodę, a to z kolei wiąże się ze zmiennością lata w Polsce. Zdarza się, że po upalnych tygodniach pojawiają się nagłe deszcze, które opóźniają zbiory lub zmniejszają jakość zebranych ziaren. Rolnicy mają w takim wypadku dwa wyjścia – sprzedać mokre ziarna po niższej cenie lub je osuszyć, aby otrzymać za nie wyższą kwotę. Czy osuszanie jest opłacalne i w jaki sposób to robić?
Sprzedaż mokrego ziarna nie jest łatwa – przede wszystkim nie każdy skup go przyjmuje. Po znalezieniu kupca musimy jeszcze liczyć się z niższą kwotą, jaką za takie zbiory otrzymamy. To z kolei powoduje, że pomimo włożonej pracy, czasu oraz zasobów rolnik nie zarabia. Rozwiązaniem jest osuszanie ziaren – można zrobić to w dedykowanych halach lub samodzielnie. Która z opcji jest bardziej korzystna?
Osuszanie ziaren – dlaczego jest konieczne?
Mokre zboże to problem dla każdego rolnika – cena, jaką można za nie uzyskać jest dużo niższa niż za ziarno osuszone, a z kolei przechowywanie wilgotnego zboża może być pożywką dla bakterii oraz grzybów. Posiadanie własnego silosa, który jest wyposażony w specjalistyczną aparaturę to z kolei duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Więksi rolnicy decydują się także na korzystanie ze specjalistycznych punktów, w których można osuszyć ziarna do wymaganej wilgotności około 14%. Punkty jednakże przyjmują duże ilości ziarna, nierzadko minimalnie 50 ton, co znów wiąże się z dostępnością dla dużych gospodarzy. Wyjściem oczywiście jest zorganizowanie kolektywu, choć z pewnością wymaga to z dobrej organizacji.
Osuszanie ziaren jest jednak niezbędne by uprawa przyniosła zysk, co dotyczy przede wszystkim kukurydzy. Wyższa wartość uzyskana skupie pozwala na zwrot kosztów, dlatego też warto zainwestować we własne suszarnie do kukurydzy.
Czym suszyć zboże?
Suszenie zboża może odbywać się na kilka sposobów. Stosuje się do tego suszarnie do zboża:
- podłogowe;
- porcjowe;
- przyczepowe.
Największą popularnością cieszy się suszarnia podłogowa, co wynika przede wszystkim z jej niskiej ceny. To nic innego jak kanał rozprowadzający powietrze wraz z podłogą – ten rodzaj suszenia zboża jest jednak nie tylko mało efektywny, ale też i gabarytowy, co może być problemem w mniejszych gospodarstwach.
Suszenie porcjowe to też inaczej suszenie obiegowe. Jest to komora silosowa, która osusza ziarna dzięki przepływowi powietrza przez ziarno. W trakcie procesu dochodzi również do mieszania ziarna, dlatego nie jest możliwe wrzucenie całych zbiorów na raz, dlatego też wykorzystuje się tu mniejsze porcje.
Suszarnie przyczepowe to nic innego, jak przyczepa z zamontowanym palnikiem, która podgrzewa ziarno. Cały proces zachodzi automatycznie, a same ziarna od czasu do czasu są mieszane, dzięki czemu osuszanie przebiega równomiernie.
Zarówno suszarnie porcjowe, jak i przyczepowe uważa się za najlepsze rozwiązanie dla gospodarstwa – ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ich ustawienia w dowolnym miejscu i w razie potrzeby przeniesienia.
Odpowiednie suszenie zboża należy dopasować do rodzaju ziaren i ich wilgotności – pewne jest to, że jest ono konieczne, aby móc uzyskać właściwą cenę skupu. Własna suszarnia to doskonała inwestycja dla rozwoju gospodarstwa.