Pakowarka rolna. Jaką warto wybrać?

Pakowarka rolna. Jaką warto wybrać?

Pakowarka rolna. Jaką warto wybrać?

Wybór odpowiedniej pakowarki rolnej ma olbrzymi wpływ na realizację poszczególnych zadań i procesów. W trakcie zakupów urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych spraw, których listę prezentujemy i omawiamy poniżej. Dzięki temu uzyskasz pewność, że pakowarka jest dopasowana do zamierzonego sposobu wykorzystania i Twoich konkretnych potrzeb.

Najważniejsze sprawy w czasie zakupu pakowarki

Pakowarki to urządzenia przeznaczone do pracy z różnymi rodzajami produktów rolnych. Mogą odznaczać się uniwersalnym zastosowaniem, jak również być dedykowane do pakowania konkretnych grup plonów, np: zboża, słomy, warzyw lub owoców. Znajdziemy także pakowarki przeznaczone bezpośrednio do przechowywania kiszonek.

Wydajność urządzenia warto dobrać względem skali własnej produkcji. Im większe jest dane gospodarstwo rolne, tym bardziej wydajne urządzenie będzie potrzebne. Każda pakowarka powinna zostać opisana przez jej producenta, poprzez wskazanie na spodziewaną wydajność (ilość ton na godzinę pracy) oraz zapotrzebowanie na moc do rozruchu i pracy urządzenia.

Pakowarkę należy też dobierać względem docelowego sposobu pakowania. Może być kompatybilna z używaniem worków, balotów, a także rękawów foliowych. Konstrukcja pakowarki powinna obejmować specjalne elementy, pozwalające na zapakowanie płodów w określony sposób. Może się wśród nich znajdować: tunel na rękaw, ślimak ładujący, winda do aplikacji, hamulce regulujące siłę nabijania.

Urządzenie wygodne i praktyczne w zastosowaniu

W trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na obecność dodatkowych funkcji oraz udogodnień, zwiększających przyjemność ze stosowania pakowarki. Niektóre urządzenia mogą posiadać takie funkcje jak automatyczne sterowanie pracą, systemy oszczędzania energii lub podnoszone osie ułatwiające transport.

By wykonywanie obowiązków przebiegało bezproblemowo, warto upewnić się, czy dana pakowarka nadaje się do stosowania w różnych warunkach terenowych. Niektóre modele posiadają specjalne osie transportowe o ułatwionym mechanizmie podnoszenia. Dzięki temu można bez przeszkód stosować je na najbardziej wymagających podłożach, np. na błotnistym i nierównym terenie. Pomocne pod tym względem mogą też okazać się niezależne hamulce, wspomagające przebieg pracy na gruncie nieutwardzonym.

Ponadto ważnym wyznacznikiem jakości pakowarki rolnej jest udzielana przez jej producenta gwarancja oraz usługa obsługi technicznej i serwisowania. Choć pakowarki są urządzeniami wytrzymałymi, żywotnymi i odpornymi na uszkodzenia, to jednak w zależności od stopnia ich eksploatacji mogą prędzej lub później ulec awarii.

Na koniec warto podkreślić, że pakowarki rolne są urządzeniami dostępnymi zarówno w wersji nowej, jak i używanej. Wielu dotychczasowych użytkowników decyduje się odsprzedać swoje urządzenia, co może w niektórych sytuacjach okazać się atrakcyjną ofertą. Polecamy jednak przede wszystkim sięgać po pakowarki nowe, pochodzące bezpośrednio od ich producenta lub dostawcy. W ten sposób uzyskujesz pewność, że urządzenie jest w pełni sprawne, a jego praca przebiega bez zarzutów.