gniecenie i zakiszanie ziarna

Kiszonka z kukurydzy jest powszechnie stosowaną paszą wysokoenergetyczną w hodowli bydła mlecznego oraz opasowego. Hodowcy chętnie po nią sięgają ze względu na wysoką wartość pokarmową, łatwość zakiszenia oraz wysoki plon z hektara.

Mokre ziarno kukurydzy z uwagi na coraz wyższe ceny pasz treściwych, to dobry sposób na bilansowanie dawki pokarmowej. Optymalna wartość, w której przeprowadza się gniecenie kukurydzy i jej zakiszanie w rękawie wynosi między 32 a 38% suchej masy.

Dlaczego warto stosować gniecenie kukurydzy?

Gniecenie ma korzystny wpływ na strukturę fizyczną paszy z kukurydzy. Tak przygotowane ziarno wolniej rozkłada się w żwaczu zwierzęcia, przez co duża cześć paszy rozkłada się w jelicie cienkim. A to przekłada się na lepsze wykorzystanie energii przez zwierzęta.

Korzyści gniecenie kukurydzy przynosi również hodowcy. Ugnieciona kukurydza, przechowywana w szczelnym rękawie foliowym jest efektywnie zakonserwowana. Odcięcie dostępu powietrza z zewnątrz, pozwala ją bezpiecznie przechowywać nawet do dwóch lat. Zafoliowaną w rękawie kukurydzę można skarmiać już po czterech tygodniach.

Decydując się na rozdrobnienie i foliowanie hodowca oszczędza na kosztach paszy w porównaniu do skarmiania pasz suchych – kompleksowa usługa: gniecenie mokrego ziarna, pakowanie w rękaw foliowy wraz z folią i robocizną to koszt 40 złotych. Dla porównania, koszt suszenia jednej tony kukurydzy waha się między 90 a 130 zł, a do tego trzeba doliczyć koszt rozdrobnienia.

Agripak: profesjonalne rozgniatanie kukurydzy

Usługę gniecenia kukurydzy mokrej i pakowania jej w rękawy foliowe realizujemy na terenie całego kraju. Gniotowniki z prasą silosującą znanej kanadyjskiej marki Rennmill, na których operują gwarantują dokładne rozbicie ziarna. Jedna maszyna zgniecie, a następnie zapakuje ziarno w rękaw, dostarczając gotowego produktu. To urządzenia wyposażone w aplikator środków konserwujących, napędzane traktorem o mocy minimalnej 130 KM. Załadunek wymaga obecności ładowarki teleskopowej bądź ładowacza czołowego.

Oferujemy również możliwość rozdrobnienia innych ziaren: żyta czy pszenicy. Moc przerobowa to ok. 110 ton/ 5 godzin pracy.

Po więcej informacji, gdy chodzi o gniecenie kukurydzy zapraszamy do naszych doradców. Skontaktuj się telefonicznie lub mailowo!